Teatralna niewiedza społeczeństwa

Teatralna niewiedza społeczeństwa

17 września, 2018 0 przez Mikołaj Online

Nierzadko kultura czy samo obcowanie ze sztuką, staje się możliwością oderwania od otaczającej nas rzeczywistości. Świat, który wymaga od nas życia w ciągłym stresie, nie daje nam co do tego większego wyboru. Niektórzy posiadają tyle siły, aby w prosty sposób radzić sobie z tymi trudnościami, jednak czasem i ta siła, znajdująca się gdzieś w głębi nas może nie wystarczyć.

Teatralna niewiedza społeczeństwa

Aby nie dać się wciągnąć w niebezpieczne dla nas przyzwyczajenia, warto wtedy wybrać się do teatru, nieważne na jaki spektakl aby chociaż na chwilę zapomnieć o całej szarości, jaka nas otacza. Teatr to wyjątkowe miejsce, w którym możemy oddać się fikcyjnej rzeczywistości, poczuć ją na nas samych, przez co mocniej przeżyć. Sztuka przedstawiana w teatrze, jest sztuką żywą, podczas spektaklu mamy do czynienia z żywymi aktorami i to właśnie dlatego taki rodzaj rozrywki jest wręcz nieporównywalny z tym co zapewnia nam Internet czy telewizja.

Współczesne teatry przeszły wiele zmian, w porównaniu z teatrami sprzed kilku bądź kilkudziesięciu lat. Zmienił się również obraz kultury, jaka jest w nich reprezentowana, stała się ona bardziej dostępna dla każdego i często porusza wiele aktualnych tematów. Wiele osób tkwi wciąż w błędnym myśleniu o specyficznym charakterze teatru, który w ich przeświadczeniu jest rozrywką nie dla wszystkich. Ich zdaniem nie jest to rozrywka, na którą może sobie pozwolić zwykły człowiek i dlatego bardzo rzadko albo wcale do niego nie chodzą.

Warto sobie uświadomić, że jest zupełnie inaczej. Dzisiejsze teatry już nie kierują swojej uwagi na samą sztukę, ich celem często nie jest jej propagowanie ale za najważniejsze przyjmują zaspokajanie potrzeb widza. To dla widza pisane są repertuary, tak aby zwrócić jego uwagę i skutecznie namówić do zakupu biletów. Dzięki temu mamy ogromny wybór spektakli i każdy może wybrać coś pasującego do własnych upodobań, aby opuszczając mury teatru być zadowolonym.

Tą nową funkcję, czyli skupianie się na zaspokajaniu potrzeb widza, teatry chcą jak najbardziej rozpropagować. Nasze społeczeństwo powinno mieć świadomość, że czasy „teatru dla wyższych sfer” już dawno się skończyły i jeśli mamy do czegoś prawo, to dlaczego mielibyśmy świadomie z niego rezygnować.

Każdy z nas w swoim życiu był w teatrze chociaż raz i wydawać się może, że to wystarczy aby poczuć panującą w nim atmosferę i poczuć potrzebę wracania do niego raz na jakiś czas. Najważniejsze jest to, że w świecie ciągłego postępu techniki nie dać się zdominować rozrywkami z niższej półki. Należy nam się kultura wysokiej jakości, bo obcowanie z nią pomoże nam zobaczyć nasze codzienne sprawy w zupełnie innym świetle. To jest jedna z wielu ról jakie odgrywa współczesny teatr i może mieć na nas pozytywny wpływ, jeśli sami tego zechcemy.

Artykuł powstał dzięki portalowi teatr